Home Δελτία Τύπου Γ΄ ΚΟΙΝΟΤΙΚΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΣΤΗΡΙΞΗΣ. ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ 11ΗΣ ΕΦΟΡΕΙΑΣ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΤΗΣ ΔΥΤΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

Κατά τη διάρκεια των τελευταίων ετών η Εφορεία μας έθεσε ως στόχους:

Α) την εκτέλεση εργασιών σε μουσεία, μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους που χρηματοδοτήθηκαν από το Γ΄ Κ.Π.Σ.

Β) την προετοιμασία μελετών για μουσεία, μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους που θα προταθούν για υλοποίηση στη νέα προγραμματική περίοδο, και

Γ) τη μελέτη και δημοσίευση μνημείων και ανασκαφικών συνόλων που συνδέονται με τα ανωτέρω.

Ειδικότερα στην περιοχή αρμοδιότητας της Εφορείας (Νομοί Ημαθίας και Πέλλης) αλλά με σχετική υπουργική απόφαση ύστερα από θετική γνωμοδότηση του ΚΑΣ και στους νομούς Φλωρίνης, Καστοριάς. Κοζάνης και Γρεβενών εκτελέσθηκαν με χρηματοδότηση από το Γ΄ Κ.Π.Σ. εργασίες σε συνολικά είκοσι δύο (22) μουσεία, μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους.

Οι εργασίες, που εκτελέσθηκαν με χρηματοδότηση από το Γ΄ Κ.Π.Σ. ή πρόκειται να προταθούν προς υλοποίηση στη νέα προγραμματική περίοδο είναι εργασίες ανάδειξης κορυφαίων μνημείων και αρχαιολογικών χώρων που έχουν σχετική αυτοτέλεια και δίδουν στον επισκέπτη τη δυνατότητα να αποκτήσει μια ολοκληρωμένη εικόνα για ένα αρχιτεκτονικό, ζωγραφικό ή ανασκαφικό σύνολο. Πρόκειται για μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους που έχουν μελετηθεί και δημοσιευθεί και συνιστούν μια βασική «αρχαιολογική διαδρομή». Μια «αρχαιολογική διαδρομή» στα πλαίσια της περιοχής, η οποία έχει αφετηρία το νεοσύστατο Βυζαντινό Μουσείο Βεροίας, το μουσειολογικό πρόγραμμα του οποίου είναι βασισμένο στην ιδέα ενός μουσείου με περιφερειακό χαρακτήρα που παραπέμπει στον πολιτισμό της σύνολης κεντρικής και δυτικής Μακεδονίας. Πρόκειται τέλος για μνημεία και αρχαιολογικούς χώρους με προσβασιμότητα, με ευκολία δηλαδή προσέγγισης της θέσης με βάση το οδικό δίκτυο και μπορούν να αποτελέσουν πόλους τουριστικής έλξης.

Αντώνιος Πέτκος