ΛΑΖΑΡΙΝΕΣ 2016

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης σε συνδιοργάνωση με τον Οργανισμό Αθλητισμού, Πολιτισμού και Νεολαίας του Δήμου Κοζάνης πραγματοποίησε το Σάββατο 16 Απριλίου 2016 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής επιστημονική ημερίδα με θέμα: «Το μοναδικό έθιμο των Λαζαρίνων μέσα από τη ματιά του χθες, του σήμερα και του αύριο».

Βασικός στόχος της ημερίδας, η συμπλήρωση του φακέλου για την εγγραφή του εθίμου στον παγκόσμιο κατάλογο της Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Unesco. To Υπουργείο Πολιτισμού και Αθλητισμού, μέσω της Εφορείας, στηρίζει αυτή την προσπάθεια, καθώς η καταγραφή, διαφύλαξη και μεταβίβαση στις επόμενες γενιές των στοιχείων που συνιστούν την Άυλη Πολιτιστική Κληρονομιά του τόπου μας είναι μεταξύ των στόχων του.

Η επιστημονική ημερίδα πλαισιώθηκε από Καφέ Πολυγλωσσίας με θεματικό άξονα τις Λαζαρίνες. Παρουσιάστηκαν Λαζαριάτικα τραγούδια και χοροί, αφηγήσεις και παρουσιάσεις του εθίμου, δραματοποιημένες αναπαραστάσεις της τελετουργίας του και προσφέρθηκαν εδέσματα από επτά (7) Πολιτιστικούς Συλλόγους της πρώην επαρχίας Τσιαρτσιαμπά.

Η κοινή παρουσίαση του δρώμενου των Λαζαρίνων από τους Πολιτιστικούς Συλλόγους σκοπό είχε να αναδείξει, μέσα από τις διαφοροποιήσεις που αυτό εμφανίζει κατά περιοχή όχι μόνο στα υλικά αντικείμενα που χρησιμοποιεί αλλά και στα τραγούδια και στο τελετουργικό, τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με επιτυχία και την παρακολούθησε πλήθος κόσμου.

Υπενθυμίζεται ότι μετά τη χρήση της Αίθουσας για τη συγκεκριμένη εκδήλωση, ο Αστερίξ επιστρέφει!

Η έκθεση κόμιξ «50 χρόνια Αστερίξ» θα είναι επισκέψιμη έως και τις 20 Ιουνίου 2016.

Ώρες επισκέψεων

Καθημερινές 8.00 π.μ. – 3.00 μ.μ.

Σαββατοκύριακα και αργίες 8.00 π.μ. – 6.00 μ.μ.

DSC_0756.jpgDSC_0842.jpgDSC_0894.jpgDSC_0898.jpgDSC_0921.jpgDSC_0924.jpgDSC_0966.jpgDSC_2530.jpgDSC_2577.jpgDSC_2627.jpgDSC_2794.jpgDSC_6406.jpgDSC_6478.jpgDSC_6481.jpgDSC_6637.jpgDSC_6682.jpg