Home ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΑΝΩ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΑΝΩ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΓΕΝΙΚΑ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ "ΑΤΑΙΡΙΑΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ"

Μια απολαυστική παράσταση με τίτλο «Αταίριαστο ζευγάρι» είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το πολυπληθές κοινό την Τετάρτη 23 Αυγούστου στον κήπο των γλυπτών του Αρχαιολογικού Μουσείου Αιανής.

Πρόκειται για την πιο δημοφιλή κωμωδία του σπουδαίου μάστορα της σύγχρονης αμερικανικής κωμωδίας Νιλ Σάιμον, σε σκηνοθεσία Λευτέρη Πλασκοβίτη και παραγωγή του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κοζάνης και με ελεύθερη είσοδο για το κοινό.

Συνδιοργανωτές της εκδήλωσης ήταν η Εφορεία Αρχαιοτήτων Κοζάνης, η Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και ο Πολιτιστικός Μορφωτικός Σύλλογος Αιανής «η Πρόοδος».

Το Αρχαιολογικό Μουσείο Αιανής παρέμεινε ανοιχτό για τους επισκέπτες πριν την έναρξη της παράστασης.

Το «Αταίριαστο Ζευγάρι» ανέβηκε για πρώτη φορά στο Μπρόντγουεϊ το 1965 με άνδρες ηθοποιούς στους δύο πρωταγωνιστικούς ρόλους και το 1985 ο Σάιμον ξαναδουλεύει το κείμενο και το παρουσιάζει στη «θηλυκή» εκδοχή του πάλι στο Μπρόντγουεϊ, ξανά με τεράστια επιτυχία. Μεγάλη επίσης επιτυχία έγινε και ως κινηματογραφική ταινία, με πρωταγωνιστές τους Τζακ Λέμον και Γουόλτερ Ματάου. Από τότε μέχρι και σήμερα συνεχίζει να παίζεται στις σκηνές όλου του κόσμου και στην αντρική και στην γυναικεία του εκδοχή.

Το θέμα του αφορά σε δύο φίλες που χωρίζουν από τους άντρες τους και αποφασίζουν να συγκατοικήσουν στο μεγάλο σπίτι της μιας. Και τότε αρχίζουν τα προβλήματα και δοκιμάζεται η φιλία τους, γιατί διαπιστώνουν πολύ γρήγορα ότι η αφόρητη τσαπατσουλιά και η ακαταστασία της μιας, δεν μπορεί να συνυπάρξει με την νοσηρή και ψυχαναγκαστική  νοικοκυροσύνη της άλλης.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ

Συγγραφέας: Νίλ Σάιμον / Μετάφραση: Δανάη Σταματοπούλου / Σκηνοθεσία - Προσαρμογή - Μουσική επιμέλεια: Λευτέρης Πλασκοβίτης / Σκηνικά - Κοστούμια: Αντώνης Χαλκιάς / Φωτισμοί: Παναγιώτης Πλασκασοβίτης / Κινησιολόγος - Βοηθός Σκηνοθέτη: Αρετή Μώκαλη / Βοηθός Σκηνογράφου - Ενδυματολόγου: Ελεωνόρα Καραβανή / Φωτογραφίες: Πάτροκλος Σκαφίδας / Video Trailer: Μιχαήλ Μαυρομούστακος / Επικοινωνία: Νταίζη Λεμπέση.

ΠΑΙΖΟΥΝ

Σιάρκου Θεοδώρα, Σοντάκη Μαριάνθη, Δωροπούλου Ισιδώρα, Μακρομαρίδου Βέρα, Παπατριανταφύλλου Αλέξανδρος, Σταματοπούλου Δανάη, Φώσκολου Νίνα, Χειλάς Κωνσταντίνος.

Περισσότερες πληροφορίες για την παράσταση, θα βρείτε στη διεύθυνση:  https://www.ticketservices.gr/event/atairiasto-zevgari-dipethe-kozanis/

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

3 20230823_222428.jpg4 20230823_230209.jpg5 20230823_231842.jpg6 20230823_232724.jpg7 20230823_233411.jpg1 20230823_211547.jpg2 20230823_213817.jpg

ΑΦΙΣΑ